Event |
Participants |
01. Relay Year 5 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone 9 and below Girls & Boys |
Participant | School | Place | Info |
---|
BROWNLESS Jack | Swannanoa | 1 | 3:27:74 | COLLETT Libby | Swannanoa | 1 | | HAIGH Isaac | Swannanoa | 1 | | SCHUMACHER Kaitlyn | Swannanoa | 1 | | FAIMALO Zyon | Pegasus Bay | 2 | | LOFFHAGEN Haylee | Pegasus Bay | 2 | | ROBINSON Susie | Pegasus Bay | 2 | 3:33:05 |
|
|
02. Relay Yr 6 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone 10 and below Girls & Boys |
Participant | School | Place | Info |
---|
DRUCE Yvaine | Swannanoa | 1 | 3:03:85 | MCPERSON Lexi | Swannanoa | 1 | | MOSS William | Swannanoa | 1 | | WYLIE Oliver | Swannanoa | 1 | | CLEMENCE Brody | Pegasus Bay | 2 | | GASH Albie | Pegasus Bay | 2 | 3:09:95 | LANGRISH Holly | Pegasus Bay | 2 | | STONE Bethany | Pegasus Bay | 2 | |
|
|
03. Relay Yr 7 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone 11 and below Girls & Boys |
Participant | School | Place | Info |
---|
CAMERON James | Swannanoa | 1 | 2:40:94 | CHATTERTON Finn | Swannanoa | 1 | | HAIGH Greta | Swannanoa | 1 | | SNACKERS Natalie | Swannanoa | 1 | | BLACKLER Riley | Kaiapoi North School | 2 | 2:46:56 | DUTTON Emily | Kaiapoi North School | 2 | | FETTES Kaedin | Kaiapoi North School | 2 | | HERRIOTT Bridie | Kaiapoi North School | 2 | | CLEMENCE Cohan | Pegasus Bay | 3 | 3:01:83 | HARRISON William | Pegasus Bay | 3 | | POCKSON Eva | Pegasus Bay | 3 | | RUTLEDGE Ava | Pegasus Bay | 3 | |
|
|
04. Relay Yr 8 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone 12 and above Girls & Boys |
Participant | School | Place | Info |
---|
BENNETT Dayna | Kaiapoi North School | 1 | 2:25:25 | GASCOYNE Maddie | Kaiapoi North School | 1 | | GREEN Seth | Kaiapoi North School | 1 | | TAKAO Naoki | Kaiapoi North School | 1 | | COBURN Louie | West Eyreton | 2 | 2:29:26 | COOPER Brooke | West Eyreton | 2 | | HERN Macy | West Eyreton | 2 | | TOSHACH Mika | West Eyreton | 2 | | CHATTERTON Phoebe | Swannanoa | 3 | 2:35:79 | HOWDEN Josh | Swannanoa | 3 | | REIDIE Mark | Swannanoa | 3 | | RICHARDSON Nicolle | Swannanoa | 3 | | EWING Jayden | Pegasus Bay | 4 | 2.42.54 | HARRISON James | Pegasus Bay | 4 | | KUCH Nicole | Pegasus Bay | 4 | | O'STEEN Lily | Pegasus Bay | 4 | | HATTON Charlie | Ohoka | 5 | 2.45.00 | MCKEEVER Sophie | Ohoka | 5 | | MEALINGS Harrison | Ohoka | 5 | | SIMON Ruby | Ohoka | 5 | |
|
|
05. Freestyle Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone (Must be faster than 50 secs) 9 and below Boys Must be faster than 50 seconds to qualify. |
Participant | School | Place | Info |
---|
POTTER Ethan | Kaiapoi Borough School | 1 | 39:88 | MEYER Charlie | West Eyreton | 2 | 44:89 | LEESON Johnny | Ohoka | 3 | 45:30 | BROWNLESS Jack | Swannanoa | 4 | 45.72 | FAIMALO Zyon | Pegasus Bay | 5 | 46.57 | BILTON Hamish | Clarkville | 6 | 48.85 | STOCKTON Ben | Clarkville | 7 | 51.50 | JIANG Ted | Clarkville | 8 | 52.39 | HAIGH Isaac | Swannanoa | 9 | 58.38 | SUE Elijah | Pegasus Bay | 10 | 58.82 |
|
|
06. Freestyle Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 50 secs.) 9 and below Girls Must be faster than 50 seconds to qualify. |
Participant | School | Place | Info |
---|
HERRIOTT Hazel | Kaiapoi North School | 1 | 44:17 | LAMONT Petra | St Patricks | 2 | 44:67 | COLLETT Libby | Swannanoa | 3 | 48:33 | THORPE MacKenzie | Swannanoa | 4 | 52.97 | ROBINSON Susie | Pegasus Bay | 5 | 52.97 | PARRY Lily | Clarkville | 6 | 53.27 |
|
|
07. Freestyle Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 48 secs.) 10 Boys Must swim faster than 48 secs to qualify. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LOUGH Ben | Ohoka | 1 | 40:94 | FRASER Te Arahu | Kaiapoi Borough School | 2 | 42:63 | MOSS William | Swannanoa | 3 | 45:26 | GASH Albie | Pegasus Bay | 4 | 45.37 | HAZELDINE Richie | Clarkville | 5 | 46.83 | WYLIE Oliver | Swannanoa | 6 | 47.55 | PAYTON cooper | Clarkville | 7 | 48.11 | HARLAND Fletcher | West Eyreton | 8 | 48.66 | MEHLHOPT Jackson | Clarkville | 9 | 50.60 |
|
|
08. Freestyle yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 48 secs) 10 Girls Must swim faster than 48 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
GINNEVER Jasmine | Ohoka | 1 | 43:26 | DRUCE Yvaine | Swannanoa | 2 | 43:31 | STONE Bethany | Pegasus Bay | 3 | 44:38 | HARRIS Meg | Woodend | 4 | 44.47 | DRUMMOND Ella | Clarkville | 5 | 45.15 | TIPLADY Piper | Clarkville | 6 | 45.70 | LANGRISH Holly | Pegasus Bay | 7 | 45.99 | SHACKLETON Lilly | Ouruhia | 8 | 46.75 | HARLAND Matilda | West Eyreton | 9 | 47.32 | SALTON Isla | Swannanoa | 10 | 47.53 |
|
|
09. Freestyle Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 45 secs.) 11 Boys Must swim faster than 45 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
CLARKE Thomas | Swannanoa | 1 | 38:81 | CHATTERTON Finn | Swannanoa | 2 | 39:11 | MEYER Jack | West Eyreton | 3 | 39:85 | FETTES Kaedin | Kaiapoi North School | 4 | 40.45 | CLEMENCE Cohan | Pegasus Bay | 5 | 43.62 | TAYLOR Will | Clarkville | 6 | 43.74 | LEGGETT Wintrow | Kaiapoi Borough School | 7 | 44.66 | HARRISON William | Pegasus Bay | 8 | 50.29 |
|
|
10. Freestyle Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 45 secs.) 11 Girls Must swim faster than 45 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
BELL Millie | Woodend | 1 | 31:79 | HERRIOTT Bridie | Kaiapoi North School | 2 | 38:71 | BARNES Macey | West Eyreton | 3 | 38:90 | SNACKERS Natalie | Swannanoa | 4 | 39.52 | CHAMBERLAIN Kaiya | Clarkville | 5 | 39.91 | MCKEEVER Sophie | Ohoka | 6 | 41.51 | CLARK Brooke | Clarkville | 7 | 41.89 | DUTTON Emily | Kaiapoi North School | 8 | 42.56 | RUTLEDGE Ava | Pegasus Bay | 9 | 44.62 | LEGGETT Tallulah | Woodend | 10 | 44.66 | DE BONO Alexia | Woodend | 11 | 46.43 | POCKSON Eva | Pegasus Bay | dns | |
|
|
11. Freestyle Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 42 secs.) 12 and above Boys Must swim faster than 42 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
GREEN Seth | Kaiapoi North School | 1 | 29:83 | COBURN Louie | West Eyreton | 2 | 32:49 | TAKAO Naoki | Kaiapoi North School | 3 | 34:51 | HARRIS Joel | Woodend | 4 | 36.65 | MCCULLOUGH Zeke | Tuahiwi | 5 | 38.82 | EWING Jayden | Pegasus Bay | 6 | 38.99 | TOSHACH Mika | West Eyreton | 7 | 39.30 | WHALLEY Joseph | St Patricks | 8 | 39.44 | BLAIR Oliver | Clarkville | 9 | 39.61 | BOTTING Riley | Clarkville | 10 | 39.94 | HATTON Charlie | Ohoka | 11 | 40.50 | MOORE Matthew | Pegasus Bay | 12 | 40.72 | HOWDEN Josh | Swannanoa | 13 | 40.86 | MEALINGS Harrison | Ohoka | 14 | 43.47 |
|
|
12. Freestyle Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 42 secs.) 12 and above Girls Must swim faster than 42 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
SHAW Anika | Clarkville | 1 | 36:85 | HALDANE Jessica | Swannanoa | 2 | 37:69 | CHATTERTON Phoebe | Swannanoa | 3 | 38:80 | CLARK Isabelle | Clarkville | 4 | 39.26 | O'STEEN Lily | Pegasus Bay | 5 | 40.18 | SIMON Ruby | Ohoka | 6 | 40.56 | JOHNSON Cleo | Tuahiwi | 7 | 40.72 | TROWBRIDGE Pippa | Clarkville | 8 | 43.59 | KUCH Nicole | Pegasus Bay | 9 | 43.80 |
|
|
13. Freestyle Open 25m (Swimmers with a disability) All ages Girls & Boys |
|
|
14. Backstroke Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.) 9 and below Boys Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LEESON Johnny | Ohoka | 1 | 51:03 | MEYER Charlie | West Eyreton | 2 | 56:50 | FAIMALO Zyon | Pegasus Bay | 3 | 58:36 | BROWNLESS Jack | Swannanoa | 4 | 59.25 | STOCKTON Ben | Clarkville | 5 | 1.04.74 |
|
|
15. Backstroke Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.) 9 and below Girls Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
HERRIOTT Hazel | Kaiapoi North School | 1 | 53:55 | ROBB Mikayla | Kaiapoi North School | 2 | 54:26 | LOFFHAGEN Haylee | Pegasus Bay | 3 | 59:21 | SCHUMACHER Kaitlyn | Swannanoa | 4 | 1.00.41 | THORPE MacKenzie | Swannanoa | 5 | 1.01.20 | MOORE Emily | Pegasus Bay | 6 | 1.01.81 | PARRY Lily | Clarkville | 7 | 1.13.15 |
|
|
16. Backstroke Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 58 secs.) 10 Boys Must swim faster than 58 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LOUGH Ben | Ohoka | 1 | 47:88 | FRASER Te Arahu | Kaiapoi Borough School | 2 | 53:81 | MCILRAITH Ben | Woodend | 3 | 54:05 | SHANKS Zac | Swannanoa | 4 | 57.26 | PASCOE Josh | Clarkville | 5 | 58.86 | MEHLHOPT Jackson | Clarkville | 6 | 59.55 | CLEMENCE Brody | Pegasus Bay | 7 | 1.02.29 |
|
|
17. Backstroke Yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 58 secs.) 10 Girls Must swim faster than 58 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LONG Clara-Jane | Clarkville | 1 | 50:17 | GINNEVER Jasmine | Ohoka | 2 | 51:77 | TIPLADY Piper | Clarkville | 3 | 51:84 | SHAW Aisha | Kaiapoi North School | 4 | 52.01 | DRUCE Yvaine | Swannanoa | 5 | 52.05 | HARLAND Matilda | West Eyreton | 6 | 53.55 | FERREIRA Leila | Pegasus Bay | 7 | 53.68 | STONE Bethany | Pegasus Bay | 8 | 54.38 | DRUMMOND Ella | Clarkville | 9 | 54.52 | MCDONALD Maddison | Ouruhia | 10 | 56.67 | MCPERSON Lexi | Swannanoa | 11 | 1.05.24 |
|
|
18. Backstroke Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 56 secs.) 11 Boys Must swim faster than 56 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
CHATTERTON Finn | Swannanoa | 1 | 48:31 | CHATTERTON lucas | Swannanoa | 2 | 49:29 | MEYER Jack | West Eyreton | 3 | 50:41 | BLACKLER Riley | Kaiapoi North School | 4 | 53.12 | TAYLOR Will | Clarkville | 5 | 53.76 | KEEYS Taine | Clarkville | 6 | 1.10.41 | HARRISON William | Pegasus Bay | 07 | DNS |
|
|
19. Backstroke Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 56 secs.) 11 Girls Must swim faster than 56 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
BELL Millie | Woodend | 1 | 37:15 | HERRIOTT Bridie | Kaiapoi North School | 2 | 47:14 | HAIGH Greta | Swannanoa | 3 | 48:14 | SNACKERS Natalie | Swannanoa | 4 | 48.26 | GODWIN Rebecca | Ohoka | 5 | 49.14 | RAY Zoe | Kaiapoi Borough School | 6 | 49.95 | CHAMBERLAIN Kaiya | Clarkville | 7 | 51.50 | DUTTON Emily | Kaiapoi North School | 8 | 52.77 | SWAINE Journey | Pegasus Bay | 9 | 55.36 | EARL-MCCONCHIE Hannah | Pegasus Bay | 10 | 56.14 |
|
|
20. Backstroke Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 52 secs.) 12 and above Boys Must swim faster than 52 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
GREEN Seth | Kaiapoi North School | 1 | 36:81 | POTTER Taylor | Kaiapoi Borough School | 2 | 39:97 | WHALLEY Joseph | St Patricks | 3 | 44:37 | HARRISON James | Pegasus Bay | 4 | 46.38 | MEALINGS Harrison | Ohoka | 5 | 46.54 | REIDIE Mark | Swannanoa | 6 | 47.71 | HOWDEN Josh | Swannanoa | 7 | 50.41 | TOSHACH Mika | West Eyreton | 8 | 51.03 | BOTTING Riley | Clarkville | 9 | 53.47 | MOORE Matthew | Pegasus Bay | 10 | 55.50 | HARRIS Joel | Woodend | DNS | | BIDWELL Thomas | St Patricks | DNS | | BLAIR Oliver | Clarkville | DNS | |
|
|
21. Backstroke Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 52 secs.) 12 and above Girls Must swim faster than 52 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
COOPER Brooke | West Eyreton | 1 | 44:53 | CLARK Isabelle | Clarkville | 2 | 48:46 | BENNETT Dayna | Kaiapoi North School | 3 | 49:13 | SHAW Anika | Clarkville | 4 | 49.22 | JAGGER Allie | Swannanoa | 5 | 49.92 | HALDANE Jessica | Swannanoa | 6 | 50.14 | O'STEEN Lily | Pegasus Bay | 7 | 50.81 | GASCOYNE Maddie | Kaiapoi North School | 8 | 51.23 | KUCH Nicole | Pegasus Bay | 9 | 52.96 | MERCER Jessie | Ouruhia | DNS | | JOHNSON Cleo | Tuahiwi | DNS | |
|
|
22. Backstroke Open 25m (Swimmers with a disability) All ages Girls & Boys |
|
|
23. Breaststroke Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 70 secs.) 9 and below Boys Must swim faster than 70 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
POTTER Ethan | Kaiapoi Borough School | 1 | 56:29 | HAIGH Isaac | Swannanoa | 2 | 59:37 | WALLER Louis | Swannanoa | 3 | 1:05:38 | JIANG Ted | Clarkville | 4 | 1:10:85 |
|
|
24. Breaststroke Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 70 secs.) 9 and below Girls Must swim faster than 70 secs to qualify in this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LAMONT Petra | St Patricks | 1 | 57:82 | ROBB Mikayla | Kaiapoi North School | 2 | 1:03:06 | ROBINSON Susie | Pegasus Bay | 3 | 1.17.87 | SCHUMACHER Kaitlyn | Swannanoa | 4 | 1:18:95 | ANTILL Bella | Clarkville | 5 | 1.23.61 | COLLETT Libby | Swannanoa | 6 | 1.25.86 |
|
|
25. Breaststroke Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 65 secs.) 10 Boys Must swim faster than 65 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
GASH Albie | Pegasus Bay | 1 | 1:04:50 | MOSS William | Swannanoa | 2 | 1:16:51 |
|
|
26. Breaststroke Yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 65 secs.) 10 Girls Must swim faster than 65 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
RAYNER Blair | Ohoka | 1 | 1:00.57 | LANGRISH Holly | Pegasus Bay | 2 | 1;01.42 | SEWELL Cara | Kaiapoi North School | 3 | 1:01.59 | LONG Clara-Jane | Clarkville | 4 | 1:04.78 | HARRIS Meg | Woodend | 5 | 1:06.52 | SALTON Isla | Swannanoa | 6 | 1:07.79 | DRUMMOND Ella | Clarkville | dns | |
|
|
27. Breaststroke Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 62 secs.) 11 Boys Must swim faster than 62 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
MCCONCHIE Arly | Swannanoa | 1 | 52:21 | CHATTERTON lucas | Swannanoa | 2 | 1:00:66 | CLEMENCE Cohan | Pegasus Bay | 3 | 1:01:72 | FETTES Kaedin | Kaiapoi North School | 4 | 1.06.78 |
|
|
28. Breaststroke Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 62 secs.) 11 Girls Must swim faster than 62 secs to qualify in this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
LANGE Bella | Kaiapoi North School | 1 | 53:32 | HAIGH Greta | Swannanoa | 2 | 53:45 | BARNES Macey | West Eyreton | 3 | 54:75 | WELLS Hannah | Kaiapoi North School | 4 | 56.07 | CLARK Brooke | Clarkville | 5 | 56.85 | RUTLEDGE Ava | Pegasus Bay | 6 | 58.42 | SMEDICK Nieve | Pegasus Bay | 7 | 59.64 | MCKEEVER Sophie | Ohoka | 8 | 1.00.41 | LOW Emmerson | Ohoka | 9 | 1.02.65 | HELLER Marguerite | Swannanoa | DNS | |
|
|
29. Breaststroke Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.) 12 and above Boys Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
TAKAO Naoki | Kaiapoi North School | 1 | 46:26 | REIDIE Mark | Swannanoa | 2 | 47:05 | COBURN Louie | West Eyreton | 3 | 47:11 | POTTER Taylor | Kaiapoi Borough School | 4 | 49.62 | HARRISON James | Pegasus Bay | 5 | 54.59 | REIDIE John | Swannanoa | 6 | 56.86 | EWING Jayden | Pegasus Bay | 8 | 59.42 | HATTON Charlie | Ohoka | 9 | 1.00.75 | MARTIN Daniel | Clarkville | DNS | |
|
|
30. Breaststroke Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.) 12 and above Girls Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
COOPER Brooke | West Eyreton | 1 | 46:98 | MOREL Jess | Woodend | 2 | 50:71 | SIMON Ruby | Ohoka | 3 | 51:62 | BENNETT Dayna | Kaiapoi North School | 4 | 51.87 | REGOS Charley | Clarkville | 5 | 54.05 | CHATTERTON Phoebe | Swannanoa | 6 | 54.22 | BURNETT Sophie | Clarkville | 7 | 54.37 | TROWBRIDGE Pippa | Clarkville | 8 | 57.05 |
|
|
31. Butterfly Open Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.) 13 and below Boys Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
COBURN Louie | West Eyreton | 1 | 38:68 | POTTER Taylor | Kaiapoi Borough School | 2 | 42:07 | POTTER Ethan | Kaiapoi Borough School | 3 | 51:47 | REIDIE Mark | Swannanoa | 4 | 51.85 | BROWNLESS Jack | Swannanoa | 8 | 1.10.25 |
|
|
32. Butterfly Open Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs). 13 and below Girls Must swim faster than 60 secs to qualify for this event. |
Participant | School | Place | Info |
---|
BELL Millie | Woodend | 1 | 35:23 | CHATTERTON Phoebe | Swannanoa | 2 | 51:64 | HALDANE Jessica | Swannanoa | 3 | 58:18 |
|
|